Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych w naszej szkole to czas, kiedy staram się pokazać „pełne oblicze” biblioteki poprzez realizację ciekawych zadań. Drzwi biblioteki stały otworem dla małych i dużych czytelników. Działania, które podjęłam realizowane były przez cały miesiąc w kilku etapach. Pierwsze zadanie miało na celu zapoznanie z literaturą czytaną przez naszych kolegów i koleżanki. Uczniowie przynieśli do szkoły swoje ulubione książki i nakłaniali do ich przeczytania. To zadanie realizowane było w klasach młodszych. Następnie uczniowie uczestniczyli w warsztatach, podczas których wykonywali zakładkę do książki. Pomocy przy realizacji tego zadania udzieliła mi Pani Beata Czuba, która wykonała zakładki z klasami starszymi na lekcjach plastyki. Wybrałam również trzy najlepiej czytające klasy w szkole i wzorowych czytelników miesiąca października. Wśród wyróżnionych mianem „WZOROWY CZYTELNIK MIESIĄCA PAŹDZIERNIKA” znaleźli się następujący uczniowie:
Julia Kulig
Agnieszka Pszczonka
Dominik Więcek
Alicja Jabłońska
Ola Kajmowicz
Karolina Solak
Diego Kita
Stefańska Milena
Wszyscy wyróżnieni uczniowie przeczytali ponad 20 książek na osobę w miesiącu.
W rankingu najlepiej czytających klas zwyciężyli uczniowie klasy pierwszej – 68 książek, średnia klasy 9,7%, drugie miejsce zajęła klasa 3 – 36 książek, średnia na ucznia 7,2%, a miejsce trzecie zajęli najmłodsi – przedszkolaki. Łącznie wypożyczyli w październiku 138 książek, a średnia na osobę wyniosła 6,9%.
Podczas podsumowania październikowych konkursów zaprezentowano uczniom książki pozyskane z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Szkoła zyskała 218 nowych pozycji książkowych, głównie dla uczniów klas starszych o łącznej wartości 3100zł. Wśród nich znalazły się książki przygodowe, lektury, książki z literaturą fantastyczną, młodzieżowe, ale również bajeczki dla najmłodszych.
Od września najmłodsi uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w programie czytelniczym „Szkolne Przygody z Gangiem Słodziaków”, który ma inspirować dzieci do codziennego czytania i obudzić w nich odpowiedzialność za środowisko naturalne. Do wszystkich szkół podstawowych dotarły bezpłatne zestawy książek „Gang Słodziaków. Przyjaciele mogą wiele, czyli magia z leśnej polany” oraz pakiety materiałów informacyjnych i motywacyjnych, które zachęciły uczniów do codziennego czytania. Dzieci, wspólnie z rodzicami czytały dowolne teksty przez 21 dni, po minimum 15 minut dziennie. Po oddaniu kart wypełnionych podpisami rodziców odbyło się losowanie nagród – maskotek Słodziaków. W tym roku materiały dydaktyczne wzbogacone były o wątki dotyczące edukacji ekologicznej co niewątpliwie pozwoli rozwijać świadomość ekologiczną uczniów.
Renata Mączko